YENİ     ·       +90 (232) 743 55 43

SIKÇA SORULAN SORULAR

UYGUN AKADEMİ İLE İLGİLİ SORMAK İSTEDİKLERİNİZ

Uygun Akademi, Milli Eğitim Bakanlığı Programına uygun, milyonlarca eğitsel içeriğin yer aldığı bir eğitim platformudur. Anasınıfından ortaokula kadar olan tüm sınıflarda öğrenci, öğretmen, okul yöneticisi ve velinin yardımcısıdır.

SİZDEN GELEN SIKÇA SORULAN SORULAR

Uygun Akademi'yi Kimler Kullanabilir ?

Uygun Akademi, Millî Eğitim Bakanlığı Programına uygun, tam bir milyon eğitsel içeriğin yer aldığı bir eğitim platformudur. Ana sınıfından 8. sınıfa kadar olan tüm sınıflarda öğrenci, öğretmen, okul yöneticisi ve velinin kullanacağı bir eğitim platformudur.

Uygun Akademi'ye Nasıl Üye Olunur ?

İnternet bağlantısı olan her bilgisayardan erişim imkânı olan bir eğitim platformudur. Bilgisayar kurulumu veya CD gerektirmez. Yapmanız gereken, www.uygunakademi.com adresinden üye olmaktır. Öğretmenler, okul yöneticileri ve üye öğrencilerin velileri Uygun Akademi’ye ücretsiz üye olabilir. Öğrenciler bayilerimizden veya web sitemizden aldıkları aktivasyon kodu ile üye olabilirler.

Aktivasyon Kodu ile Uygun Akademi’ye Nasıl Kaydolabilirsiniz ?

www.uygunakademi.com web adresimizden sitemize giriş yapınız.
- "Kayıt ol" butonuna tıklayarak kayıt işlemini başlatınız.
- Karşınıza gelen seçeneklerden sizin için uygun olana tıklayınız.
- Kişisel bilgilerinizi ve aktivasyon kodunuzu yazarak kaydınızı gerçekleştiriniz.
- Bu alanda oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizle üyeliğiniz süresince giriş yapabilirsiniz.
ß

Uygun Akademi’yi Öğrenciler Üye Olmadan Ücretsiz Deneyebilir mi ?

Uygun Akademi’yi 15 günlük deneme süresiyle ücretsiz kullanabilirsiniz. Bunun için www.uygunakademi.com web adresine girdiğinizde “kayıt ol” butonuna basınız. Açılan pencereden “kimsiniz” sorusunu yanıtladıktan sonra kişisel bilgilerinizi tamamlayınız. Alttaki “Yeni Aktivasyon Kodu” butonuna bastığınızda size özel bir aktivasyon kodu üretilecektir. “Kayıt ol” butonuna basarak e-posta adresi ve şifre bilgilerinizle “15 gün” boyunca sitemizi ücretsiz kullanabilirsiniz.

Uygun Akademi'de Neler Var ?

Uygun Akademiye ilk girdiğinizde sayfanızda çıkan “dersler” bölümünden etkileşime geçeceğiniz branşı seçtikten sonra zaten sistem sizi hedefinize yönlendiriyor. Sistemdeki her material kazanımlarla eşleştirilerek girilmiştir. Kullanıcı dostu Uygun Akademide dersler ve materyaller arasında geçiş bir tıkla mümkündür.

Konu Anlatımında Neler Var ?

Dersler MEB Programına uygun bir şekilde bölümlerine ayrılırken, kazanımlar her konunun üzerindeki butonda yazıyor. Ayrıca, özellikle aramak istediğiniz kazanıma da kazanım süzgeci özelliğiyle kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Konu Anlatımları Hangi Görsel Materyallerle Desteklendi ?

Konu anlatımları, konu ile ilgili videolarla, animasyonlarla ve çizgi filmlerle desteklendi. Görsel ve işitsel olan bu anlatım, branşın uygunluğuna bağlı olarak deneylerle de desteklendi. Kazanımlara paralel ve doğal ortamında çekilen videolarla öğrenme kalıcı hâle getiriliyor. Belgesel tadında olan bu videolar zaman zaman gerçek belgesellere yerini bırakıyor. Özellikle Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler dersleri için eklenmiş ve her sınıf için ayrı bir konu içeren Adibou Maceraları adlı çizgi filmleri hem öğretici, hem de neşeli vakit geçirmenizi sağlıyor.

Uygun Akademi'de Neler Var ?

Uygun Akademiye ilk girdiğinizde sayfanızda çıkan “dersler” bölümünden etkileşime geçeceğiniz branşı seçtikten sonra zaten sistem sizi hedefinize yönlendiriyor. Sistemdeki her material kazanımlarla eşleştirilerek girilmiştir. Kullanıcı dostu Uygun Akademide dersler ve materyaller arasında geçiş bir tıkla mümkündür.

Uygulama Tipleri Nelerdir ?

Doğru - Yanlış, Sıralama, Sürükle - Bırak, Yaz - Kontrol Et, Eşleştir, Yapboz, Bulmaca, Altı Şapkalı Düşünme Tekniği, Kavram Haritası vb. bölümlerinden oluşan uygulamalar, Uygun Akademi tasarımcılarının özellikle üzerinde durduğu bir bölümdür.

Kaç Çeşit Ödev Var ?

Etkileşimli ödevler ve yazdırılabilir ödevler olmak üzere iki çeşit ödev var:
1. Etkileşimli ödevler; sisteme atandığında öğretmenin hangi öğrencinin ödevini yaptığını görebildiği, öğrencinin de interaktif ödevini yaparken doğrusunu ya da yanlışını anında görebildiği ödev tipidir.
2. Yazdırılabilir ödevler; çıktısı alınarak verilen, öğrencilerin ise yazarak tamamlayacağı ödevlerdir. Öğrenci isterse yaptığı ödevin fotoğrafını tabletinden çekip öğretmenine gönderebilir.

Öğretmen Ödev Hazırlayabiliyor mu?

- Öğretmen sistem üzerinden kendi ödevini hazırlar; isterse zümresiyle paylaşabilir.
- Öğretmen isterse, ödev havuzundan kendi ödevini hazırlayıp öğrencileriyle paylaşabilir.
- Ayrıca ekstra ödevler de vardır. Öğretmen bu ödevleri istediği öğrencisiyle paylaşır.
- Ödevler ‘’yapıldı’’, ‘’yapılmadı’’ ve ‘’muaf’’ olarak listelenecektir.
- Atanan ve paylaşılan ödevler bildirim olarak öğrencilere gidecektir. Öğrenciler bildirim butonundan atamalarına, paylaşımlarına ve hatta kendilerine gönderilen mesajların bilgisine ulaşabileceklerdir.

Kaç Çeşit Test Vardır ?

1. Çalışma Testleri :
a. Çözümlü Test b. Nedenli Test
2. Tarama Testleri :
a. Konu Tarama Testleri b. Ünite / Öğrenme Alanı / Tema Tarama Testleri
3. Değerlendirme Testleri :
a. Konu Değerlendirme Testlerib. Ünite Öğrenme Alanı / Tema Değerlendirme Testleri
4. Sınav Modülü :
a. Tüm Dersler Sınıf Sınavı b. Türkiye Geneli Deneme Sınavı c. ODS (Okul Deneme Sınavı)

Uygun Akademi'de Neler Var ?

Uygun Akademiye ilk girdiğinizde sayfanızda çıkan “dersler” bölümünden etkileşime geçeceğiniz branşı seçtikten sonra zaten sistem sizi hedefinize yönlendiriyor. Sistemdeki her material kazanımlarla eşleştirilerek girilmiştir. Kullanıcı dostu Uygun Akademide dersler ve materyaller arasında geçiş bir tıkla mümkündür.

Testlerin Ayrıntılı Raporu Var mı ?

Testi bitirip kaydettiğinizde ayrıntılı ‘’Başarı Durum Raporu’’ gösterilecektir.
• Başarı durum raporunda çözdüğünüz teste ait doğru / yanlış / boş tablosu, başarı yüzdeleri ve grafiğini görebilirsiniz.
• Hangi soruyu doğru, hangi soruyu yanlış, hangi soruyu boş bıraktığınızı görebilirsiniz.
• İstediğiniz her soruya Başarı Durum Raporundan geri dönüş yapabilir, geri dönüş yaptığınız sorunun kazanımını görebilirsiniz. İsterseniz başarı durum raporunuzu yazdırabilir ya da sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Çalışma testleri ve tarama testlerini istediğiniz kadar çözebilirsiniz.
• Ayrıca son 10 girişinize ait başarı durum raporunuzun karşılaştırmalı grafiğini de görebilirsiniz.

Sınav Modülünün Çalışma ve Tarama Testlerinden Farkı Nedir ?

Sınav modülü çalışma ve tarama testlerinden farklı olarak sürelidir. Sınavlara sadece bir defa giriş yapabilirsiniz. Sınavlarda Tarama Testlerinde olan ‘’hatırlatma’’ butonu yoktur çünkü bu sınavlar değerlendirme sınavıdır. Sınav sonunda o konu ve kazanımlarla ilgili hazırlanan değerlendirme raporunu görebilirsiniz.

Sınav Modülü Çeşitlerinde Neler Var ?

a. Tüm Dersler Sınıf Sınavı, o sınıf düzeyine ait tüm derslerden oluşan bir genel deneme sınavıdır.
b. Okul Deneme Sınavı (ODS), okul yöneticisi tarafından aktif edilir. Okul genelinde uygulanan bu sınavda sınıf, şube ve öğrenci bazında grafiksel ve tablolu raporlar verilir.
c. Türkiye Geneli Deneme Sınavları, Uygun Akademi tarafından hazırlanır. Online uygulanan deneme sınavları istenirse çıktısı alınarak uygulanabilir. Sınavların grafiksel ve tablo olarak il, ilçe, okul, şube ve sınıf bazında analizleri yapılır, kullanıcılara bildirilir.

Bilim Sanat (Bilsem) ve Zekâ Oyunları Nasıl İşlendi ?

Son günlerde eğitim sistemimize giren BİLSEM üstün zekâlı ve yetenekli öğrencileri öne çıkarmak için kurulmuştur. Bu alanda ülke genelinde sınavlar yapılmaktadır. Uygun Akademi olarak bu alana hizmet edecek materyaller hazırladık. Özel bir teknik ve programla yazılan çoklu zekâ sorularını bu alandaki uzmanlaşmış öğretmenlerle iş birliği içinde hazırladık. Her öğrenci belli bir bölümünü çözebileceğinden uygulanması özel olarak tavsiye olunur. Bu alanda yapılmış yeni bir çalışmadır.

Doğal Afetler Nasıl İşlendi ?

Uygun Akademi'de Doğal Afetler deprem, heyelan, çığ, sel gibi 13 alt bölümden oluşmaktadır. Afetler konu anlatımları, uygulamalar, videolar şeklinde çok yönlüverilmiştir. Hatta bu konularla ilgili değerlendirme testleriyle konunun ne kadar anlaşıldığı test edilmiştir. Bu alanda yapılmış yeni bir çalışmadır.

Okuma Saatim Nasıl İşlendi ?

Okuma saatim Türkçe temalarına uygun olarak hazırlanmış öykülerden oluşur. Her sınıf düzeyinde 8 tema bulunmaktadır. Her temada en az 4 tane olmak üzere bolca öykü bulunmaktadır. Temalara özel hazırlanan bu öykülerin sonunda 5N1K, sonuç çıkarma, ana fikir bulma gibi çeşitli açık uçlu sorular yer almaktadır. Bu sorularla öğrencilerin okuma saatimde okudukları öyküleri ne kadar kavradıkları ölçülür. Okuma saatim öyküleri ve soruları yazdırılabilir özelliktedir.

İngilizce Nasıl İşlendi ?

İngilizce dersleri MEB programındaki kazanımlara uygun olarak hazırlandı. Ana dili İngilizce olan kişiler tarafından seslendirildi. Böylece öğrenciler İngilizce sözcüklerin ana dilinde nasıl telaffuz edildiğini doğru kaynaktan öğreneceklerdir.

Sistemde Detaylı Arama Yapılabilir mi ?

Öğretmen ya da öğrenci aramak istediği konuyla ilişkili sözcüğü detaylı arama kısmına yazdığında o konuya hızlıca ulaşabilir. Ulaşmak istediği materyal çeşidini (uygulama, test, video, konu anlatımı...)
listede işaretlerse o materyallere de kolaylıkla ulaşmış olur. Örneğin; sene ortasında aklına, sene başında işlediği bir konuyla ilgili uygulama yapmak gelirse o konunun adını hatırlatan bir sözcük yazıp hemen isteğine ulaşabilir. Bu alanda yapılmış yeni bir çalışmadır.

Öğretmenlerin Kendisine Ait Materyalleri Yükleyebileceği Bir Alan Var mı ?

Öğretmenlerimiz kendileri için ayrılan alana word, excel, power point, pdf dosyaları ile video ve ses dosyaları gibi ek kaynaklar yükleyebilirler. Yanlarında ayrıca taşınabilir bellek taşımalarına gerek yoktur. Böylelikle kendi öğrencileri ve zümre arkadaşları ile istedikleri, ihtiyaç duydukları zamanlarda ek kaynaklardan ödev, uygulama ve sınav paylaşımlarında bulunabilirler.

Öğretmen, Öğrenci, Veli ve Yönetici Aralarında Sistem Üzerinden Mesajlaşabilir mi ?

• Mesajlar: ‘’gelen’’ , ‘’giden’’ ve ‘’yeni mesaj’’ oluşturma şeklinde gruplanırlar.
• Mesajlar; zamanına ve kişilere göre sıralama ve filtreleme yapılabilir.
• Öğrenci; sınıf arkadaşları, sınıf öğretmeni ve branş öğretmeni ile velisine mesaj gönderebilir.
• Öğretmen; aynı okuldaki öğretmenlere, sınıfındaki öğrencilere, öğrencilerinin velilerine ve okul yöneticisine mesaj gönderebilir.
• Okul yöneticisi; aynı okuldaki öğrencilere, sınıf öğretmenlerine, branş öğretmenlerine ve velilere mesaj gönderebilir.
• Veli; kendi öğrencisine, öğrencisinin sınıf öğretmenine ve branş öğretmenine mesaj gönderebilir.

Sisteme Giriş Yapan Her Kullanıcının Ekranı Aynı mıdır ?

• Her kullanıcının ekranı aynı değildir. Sisteme giriş yaptıktan sonra gösterge panelinde kendine özel düğme grupları yer alır. İlk giriş ekranında derslerin konu anlatımları, uygulamaları, testlerin sayıları ve istatistikleri kişiye özel olarak görüntülenir.
• Her kişiye özel katılım ve performans puanı verilir. Bu puan; kişinin giriş yapıp takip ettiği konu anlatımı, uygulamalar, ödevler ve testlerden verilir. • Kişiye özel farklı katılım ve performans puanına göre farklı rozet ve ödüllendirme yapılır.
• Uygun Akademi her öğrenciye özel farklı raporlar sunmaktadır. Böylelikle Uygun Akademi’deki hangi ders materyalinden ne kadarını işledikleri ne kadarını işlemedikleri hakkında fikir sahibi olurlar.
• Kendi ilerlemelerini daha objektif takip edebilirler.

Uygun Akademi’deki Ayrıntılı Rapor Türleri Nelerdir? ?

• Uygun Akademi her kullanıcıya özel farklı raporlar sunmaktadır. Bu raporlar; son kullanılan materyaller, ders bazlı, materyal bazlı, katılım bazlı, sınav bazlı, kazanım bazlı raporlar ve transkripttir. Bu raporlarla kendinizin, sınıfınızın ve öğrencilerinizin katılım ve performansını görüntüleyebilirsiniz.
• İsterseniz bu raporlardan tablo hâlinde çıkış alabilirsiniz.
Öğrenciler; bu raporlarla kendi gelişimlerini izleyebilir.
Öğretmenler; öğrencilerinin durumunu görüp onları değerlendirebilir.
Veliler; çocuklarının durumunu görüp karşılaştırmalı olarak gelişimlerini izleyebilir.
Yöneticiler ise okullarının ve sınıflarının durumunu bu raporlarla değerlendirebilirler.

Uygun Akademi’de Kendi Okul Logomuzu Görebilir miyiz ?

Eğer okulunuz Uygun Akademi’de kendi logosunu görmek isterse Akademi logosunun yanında 4x4 cm ebatlarında görebilir.
Logonuzu yalnızca siz, okul personeli ve velileriniz görebilir.

Okul Etkinlik Takvimi Oluşturabilir miyiz ?

Uygun Akademi’de okulunuzun etkinlik takvimini oluşturabilirsiniz. Gezilerinizi, organizasyonlarınızı, özel gün ve haftalarınızı, tatil günlerinizi duyurabilirsiniz.
Etkinliğe ait resim ekleyebilir, tarihini hatırlatma yapabilirsiniz. Böylelikle okulunuzda akademi üyesi olan her bireye etkinlikleriniz hatırlatma şeklinde iletilmiş olacaktır.

Öğretmen Ders Programını Hazırlayıp Sınıf Yoklaması Yapabilir mi ?

Sene başında öğretmen Uygun Akademi üzerinden ders programını oluşturup tüm sınıfla paylaşabilir. Eğer isterse sınıf yoklamasını Uygun Akademi üzerinden yapabilir. Devamsızlık
yapan öğrencilerin bilgisi Akademi aracılığıyla mesaj bölümünden veli ile anlık paylaşılabilir.

Okul Sınavı Var mı ?

Uygun Akademi’de okul sınavı var. Bu sınavı eğer okul yöneticisi atama yaparsa tüm öğretmen ve öğrenciler görebilir.
Sınıf, şube ve öğrenci bazında raporlar verilir. Böylece okul genelindeki başarı değerlendirilmiş olur.

Veliler İçin Uygun Akademi’de Neler Var ?

Veliler üye olan öğrencilerinin materyallerinin tamamını görebilir. Çocuğunun raporlarını inceleyebilir.
Ayrıca, veliye özel etkinlik, gezi, sinema, kültür ve sanat, alışveriş, yemek gibi ek sayfaları görebilir.

Okul Sınavı Var mı ?

Uygun Akademi’de okul sınavı var. Bu sınavı eğer okul yöneticisi atama yaparsa tüm öğretmen ve öğrenciler görebilir.
Sınıf, şube ve öğrenci bazında raporlar verilir. Böylece okul genelindeki başarı değerlendirilmiş olur.

UYGUN AKADEMİ

Size daha iyi eğitim verebilmek için buradayız! Sizlerin katkısı, çocuğa olan sevgimiz devam ettiği sürece en iyilerini üretmeye yönelik gayretimiz devam edecektir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN!

GÖNDER